Zaniklá osada Josefová

Historie zaniklé osady Josefová v katastru obce Nové Losiny.

Přehledně zpracované dějiny zaniklé a dnes již pozapomenuté sklářské osady (zal. v roce 1732) umístěné vysoko na západním úpatí Vozky na soutoku Hučavy a Polomského potoka jsou výsledkem dvouletého snažení žáka šumperské průmyslovky Štěpána Hýbla a jeho učitele Mgr. Pavla Mareše.

Na webových stránkách přibližují čtenářům historii osady a sklárny, přináší informace o obyvatelích, o proměnách místa zachycených na mapách od 18. století do současnosti. Informace doplňuje atraktivní 3D zobrazení stavu osady z 1. poloviny 20. století. a "průlet současnou 3D krajinou" z Branné do Josefové přes osadu Františkov. Autoři se také podílí na projektu Program 2020 společnosti Lesy ČR, s.p., Lesní správa Hanušovice, který zahrnuje obnovu kamenného klenutého mostu přes Hučavu, mostu tzv. svážnice (pozemní lanové dráhy sloužící k dopravě vytěženého dřeva), obnovu úseku štětové cesty procházející středem obce, obnovu základů zboru bývalé školní budovy a vybudování turistického odpočívadla, obnovu mramorového kříže a Božích muk osady, vybudováni čtyř informačních tabulí. To vše bude součástí Naučné trasy Josefová a lesní železnice.

Konkrétním příspěvkem tomuto projektu je vypracování textových a obrazových podkladů pro čtyři informační tabule. Dále mají zájemci z řad čtenářů možnost stažení textu práce autorské dvojice, která se umístila na 2. místě celorepublikového kola soutěže Středoškolská odborná činnost v školním roce 2012/2013.

Více na www.neu-josefsthal.cz

 

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému