Velikonoční projížďka 2010

Scházeli jsme se před rapotínským kostelem pomalu a postupně, ale nakonec se sešla dvacítka těch, kteří přijeli, aby vyjeli. Aby si vyjeli na Velikonoční projížďku, dnes 25. dubna, uprostřed doby velikonoční. Aby si užili jarního slunce a dozvěděli se něco nového o starých památkách tohoto kraje, ale aby si také připomněli jednu ze zaniklých tradic tohoto údolí. Velikonoční Jízdu - Osterreiten.

Během této Jízdy před 80 lety místní obyvatelé pietně vzdávali čest svým padlým u pomníků obětem 1. světové války. Objížděli také sakrální památky a žehnalo se  polím, v čele slavnostního průvodu byl nesen kříž. Inspirováno touto tradicí, uspořádalo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné v pořadí již pátou "vlastivědnou cyklisticko-jezdeckou  projížďku".

Po požehnání, kterého se nám dostalo před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jsme osedlali svá kola a vyjeli vzhůru údolím, kde právě rozkvétaly meruňky, slívy i trnky a do očí nám blýskl poslední sníh na svazích Břidličné. Po cestě jsme se zastavovali u památek a významných staveb, které nám "přišly do cesty", abychom trošku poodhalili historii těch známých i zapomenutých míst.

Byly to dvě Švédské kapličky, několik památných křížů a kostelů, jeskyně a štoly, koupaliště, zámky i zámečky, Kalvárie, zmizelý hostinec, lázně, rychty, mlýny...

Jeli jsme proti proudu šplouchající Losinky, pod vysokou věží losinského zámku  až k lázním. Tam jsme se na žaludovém koberci okraje lázeňského parku potkali s prvními účastníky naší projížďky, kteří přijeli na koních. Byli to děti i dospělí z TJ Morava Velké Losiny a časem se k nim přidružili i další, takže  celkem se akce zúčastnil plný tucet jezdců na koních. Kopyta vznešených zvířat klapala, šlapky poháněly bicykly a všichni mířili k Maršíkovu a pak dál nad sasankovými břehy Desné, kolem staré rychty ve Filipové, aby se sešli u zámku, který nesl jméno Vízmberk.

Tam jsme si prošli nově zrekonstruovaný zámecký park a objevili obnovenou grottu - umělou jeskyni, o které většina z nás neměla tušení. A stejně tak nás na konci prastaré lipové aleje nad bývalou přepřahací stanicí překvapila hrobka rodiny Kleinů, která je nyní nově opravená.

Tady v loučenském parku jsme se rozloučili a každý po vlastních galuskách či podkovách odkvačil domů. Děkujeme všem, kdo s námi vyjeli, a doufáme, že jim zůstane vlídná vzpomínka, stejně jako jednomu z účastníků, který naše putování rozkvétající krajinou neskromně nazval "jízdou královskou".

 

                                                              za občanské sdružení
Obnova kulturního dědictví údolí Desné
Filoména.cz

 

 

Přiložené soubory: 
application/msword ikonaPlakát (795 KB)
application/msword ikonaTisková zpráva (322.5 KB)

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému