Velikonoční projížďka 2009

Slunce oděné v modrém stálo vysoko a dole na zeleném plátně krajiny se blýskaly bílé šperky rozkvetlých třešní, trnek a slív.

Před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Rapotíně požehnal pater Palkovič jezdcům, co se vydávali na velikonoční pouť. Řádně nás zkropil a možná i proto se nám letos déšť vyhnul. Snad padesátihlavé hejno cyklistů vyrazilo rozkvetlým údolím k severu. Minuli jsme bývalý Katolický spolkový dům (bývalé kino) a u Langrova mlýna (pod rapotínským koupalištěm) si poslechli o historických zajímavostech této části trasy.

V zámeckém parku pod sgrafitovou stěnou zazněla i pohádka, po níž dnes zbyla jen kaplička nad bývalou Meluzininou studánkou. Smutnili jsme nad osudem proslulého hostince s honosným názvem „U zlatého kříže“, ve kterém se však neobčerstvíme, neb ho v roce 1988 nechali zbourat. Před Kubinovou sýpkou za zády sv. Floriána si naše ratolesti vytvořily dětské dopravní hřiště, a tak jsme byli rádi, že bez úrazu můžeme pokračovat mezi sady a okukovat muflony a mufloňata s modrobílou kulisou Jeseníků v pozadí.

Pak posezení na křižovatce pod červeným křížem a za zastávkou „U obrázku“ už si cesta řekla hopla a začala šplhat do kopce. Kudrnaté lesní stráně strakatě sbíhaly k zeleným pastvinám a mezi nimi se roztáhla karavana supících cyklistů. Vydýchli jsme si v prastarém chladu dřevěného kostela sv. Martina. A pak se ukázala tělesná zdatnost a následně i trpělivost těch vpředu, kteří do Horního Bohdíkova dojeli, a počkali s výkladem na nás, kteří tam své oře a ratolesti dotlačili.

Na tomto nejvyšším bodě s dalekými výhledy jsme se rozloučili a jen část nás zakončila vyjížďku do kopců příjemným posezením u čaje na faře ve Velkých Losinách. Děti se jen olizovaly nad připravenými čokoládovými bonbóny, nám větším bylo také sladko na duši a domů už to bylo jenom z kopce.

 

                                                      za pořádající občanské sdružení
Obnova kulturního dědictví údolí Desné
Filoména.cz

 

 

Přiložené soubory: 
application/msword ikonaPlakát (794 KB)
application/msword ikonaPopis trasy (184 KB)

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému