Údolí Desné: Místo mezinárodního setkání mládeže

Lenka

Od 28. 5. do 4. 6. 2006 se český tým projektu United Games of Nation - Setkání mladých rozhodl v rámci každoročně pořádaného mezinárodního festivalu pomoci při obnově pekařovské kaple Nanebevzetí Panny Marie. 

Pro bližší informace a v případě zájmu se zúčastnit kontaktujete koordinátorku českého týmu Adélu Riedlovou: adela.riedlova@post.cz.

 

Na přelomu května a června bude asi velmi často potkávat skupinky teenagerů v pracovním oblečení, kteří budou hovořit všelijak, jen ne česky a pravidelným cílem jejich ranního pochodu bude kaple Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově. Kdybych patřila mezi nezasvěcené, určitě by mě to nenechalo chladnou a zkoušela bych se dopátrat, co jsou zač a proč jsou vlastně tu? Ale jelikož mezi zasvěcené patřím, toto všechno vím, a ráda se s vámi všemi o informace podělím. 

Tak tedy co jsou zač? 

Jsou to účastníci mezinárodního týdenního setkání mládeže pod záštitou UGN (United Games of Nations), tj. mezinárodní organizace, která sdružuje lidi, kteří se nebojí výzvy a snaží se v rámci tzv. Action projects dělat užitečné věci. „Filozofie“ UGN by se dala vyjádřit mottem „Think globally, act locally“ – zkrátka a dobře, pokud chceme něco změnit, musíme začít u sebe, respektive v našem okolí. 

Pekařov v tom není sám! 

Teď od vzletných myšlenek k tomu, jak to všechno vlastně funguje? Od roku 1996 se uskutečňují podobné projekty v Německu, Rakousku, Srbsku a Černé Hoře, Slovinsku, Maďarsku, České republice a v Indii (tam kvůli klimatickým podmínkám až v září). V každé zemi se schází skupinka lidí, kteří v průběhu roku pracují na přípravě akce (interně ji nazýváme festival) a pak se podílejí na samotné realizaci. Na akci do každé země přijíždí skupinky cca 10 lidí ze zbývajících zemí. To znamená, že u nás uvítáme delegaci z Maďarska (z okolí města Pápa), ze Slovinska (krásné pobřežní město Izola), Německa (Berlín), Rakouska (Graz), Srbska (Subotica) a Indie (Bangalore). Projekty se ve všech státech mohou uskutečnit díky finanční podpoře většinou z grantových programů organizací jako je Mládež nebo krajských správ. 

Předcházející projekty 

Vloni jsme pomohli s výstavbou venkovní ekologické učebny při DDM Janského v Olomouci, předloni jste nás mohli potkat na Fimfáru (setkání handikepovaných) jako „pomocníci pro všechno“. Například V Srbsku zajišťují program pro děti z dětského domova, v Maďarsku vzniklo během několika let centrum pro smysluplné trávení volného času. 

Co děláme, když zrovna nebudujeme? 

Samozřejmě, se po práci musíme taky trochu odreagovat. Festival je skvělá příležitost, jak poznat jiné kultury. Každý ze zúčastněných států si s sebou doveze např. typické pokrmy, hudbu nebo třeba kroj. Je to skvělý způsob, jak se zbavit předsudků či stereotypů, které jsou chtě nechtě zakořeněny v každém z nás. (Například já jsem loni zjistila, že Němci nejsou vždy pünktlich.) Společně pak hrajeme různé hry zaměřené jak na rozvoj osobnosti, tak na týmovou spolupráci. 

Hodnocení akcí, předávání zkušeností 

Každý rok v říjnu a v dubnu se koná tzv. HOM, tj. setkání hlavních organizátorů ze všech zemí. Hodnotí se uplynulý festival. Plánují se akce na další rok.

 

Doufám, že jsem ve vás vzbudila zvědavost a stejně jako já se těšíte na červen….

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému