Jarní setkání 2012

   

Pár slov a tónů z Pekařovské Májové 2012

Nahoře jedno slunce a jedno modro nesmírné. Dole však nespočet jarních odstínů zelené, ze kterých čněla špička věže kaple Nanebevzetí Panny Marie. A tóny fléten se proplétaly nahoru a dolů jak horské hřebeny v dálce. A bylo jaro májové...

Tak to vypadalo v Pekařově letos, když se lidé sešli v kapli k májovému setkání. Po stovky let se lidé v tuto dobu scházeli, aby si připomněli Den Zaslíbení. Všichni ze vsi se v tento den setkávali a chodívali s procesím, aby prosili za ochranu před povodněmi. Tato neštěstí, která postihla naše údolí v dobách dávných i nedávných přítomným přiblížil pan Stanislav Hošek. A pater Dolák promluvil o tom, že v židovském národě otcové každý rok opakovali znovu a znovu svým synům a ti si to vše díky tomu pamatovali a předávali dál a dál.

Anežka zazpívala lidovku "Za tó naší stodoló" a Kryštof vyloudil na flétnu rozjařené tóny, co tančí v slunci za stodoló... A další malí i větší zpěváci a muzikanti pod vedení Petra Kocůrka přispěli svou troškou, takže venku se mezi dětskými hlasy tetelili čmeláci nad pampeliškami, větřík v rozkvetlé třešni i hučící včely.

Údolím se z malého kostelíka nesly hlasy fléten a tóny varhan se ve větru skládaly v jarní koncert s cilpcalpováním budníčka v korunách horských klenů.

za o.s.ODKUD
 Filoména.cz

 

Přiložené soubory: 

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému