Dávná škola v údolí Desné 2012

Komentář před akcí:

Již třetím rokem pořádá SRÚD pro děti z Podesní zvídavě poučné zábavné odpoledne na školní zahradě ZŠ Petrov nad Desnou. Naší snahou je uspořádat akci pro děti a jejich rodiče, kde se prostřednictvím vesele pojatých disciplín dozvědí něco o tom, jaké to bylo kdysi v ... dávném dvoře, škole, sklárnách ... v našem údolí. Letos slaví petrovská škola 100 let svého založení a proto budou soutěže inspirovány předměty, které se kdysi děti učily ve školních škamnách. Děti i rodiče si vyzkouší také běh přes překážky a jiné společné soutěže.

Dalším směrováním akce je přiblížit dětem dávný život spjatý s přírodou a se zvířaty - součástí bude koutek s domácími zvířaty a co se týče těch největších domácích zvířat, tak ... členky a členové sdružení TJ Morava Velké Losiny předvedou návštěvníkům parkur, drezuru koní, skoky přes překážky. Další doprovodný program - viz. plakát. V podvečer bude zapálen táborák s obligátními špekáčky.

Součástí akce bude i jízda kočárem, přičemž "předplaceno na delší vyjížďku" mají vítězové literárně-historické soutěže pro děti ze ZŠ "Jak se žilo v údolí Desné", která proběhla na konci minulého školního roku a uskutečnilo ji spolupořádající o.s. Obnova kulturního dědictví údolí Desné.

... a po akci:

Lehce chladivé povětří panovalo celou sobotu 15.září 2012 na zelené trávě za petrovskou školou, kde se sešli všichni z TJ Morava Velké Losiny i ze Sdružení rodičů údolí Desné, aby uspořádali odpoledne plné soutěží pro děti, rodiče i koníky. Na školní zahradě plnily děti úkoly inspirované předměty ve škole zašlých časů - počty, měřičství, psaní a čtení starobylým písmem švabachem - vše oznámkované v dávné "Školní knížce". Pod lípou se pak zvláště ti nejmenší bratřili s obyvateli "Učitelovic dvorečku"  - králíky, holoubky, slepicemi...

Na loukách za hřištěm neúnavně kroužil kočár p. Jeřábka s výskajícími dětmi i rodiči, kteří nadskakovali na plyšových sedačkách. Hnedle vedle předváděli nádherní koníci parkur, školičku a skoky přes překážky. Až se dech úžil, když koně s jezdkyněmi procválali obrovskou rychlostí cílovou rovinkou kolem diváků. Pak si to vyzkoušeli i koníci dvounozí - běh přes překážky nazvaný "Přes učitelovic záhumenek" zvládli bravurně všichni od předškoláčků až po funící rodiče:-). A odpoledne pomalu plynulo až k opékaným párkům na táboráku, klábosení nad koláči a kávou, házení létajícím talířem a čutanou s balonem.

Pak padl soumrak a za námi bylo rachocení bicích z hrnců a plechovek, vítr nesoucí štiplavou koňskou vůni přes pestrobarevně pruhované překážky, zamotaná neznámá dávná písmena, tělocvičné prostocviky či kožený řemínek biče vlající nad kozlíkem kočáru. Zkrátka, za námi byla celá ta "Dávná škola v údolí Desné".

 

za Sdružení Rodičů Údolí Desné
Karla Černohousová

 

 

Přiložené soubory: 
application/msword ikonaPlakát (957 KB)

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému