Pekařovská pouť 2008

Štěpán Pácl

Od roku 2003 se pokouší občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné navázat na tradice a hodnoty, které jsou v současné době ohroženy nebo zapomenuty. Prvním projektem, kterým o.s. zahájilo svou činnost, byla obnova kaple Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově. Smyslem této obnovy nebyly myšleny pouze stavební opravy, ale především snaha vrátit kapli život, učinit z ní místo duchovního a kulturního setkání. 

Jedním z prostředků, jak tento záměr naplnit, je kromě příležitostných bohoslužeb uspořádání historických přednášek a hudebních koncertů v kapli. Pravidelné koncerty pořádá sdružení ve spolupráci s majitelem kaple, Obcí Jindřichov, již po dva roky na jaře a během adventních dnů. 

Nosnou akcí této obnovy se však jeví právě pořádání poutí, a to v jejich tradiční podobě, kdy smyslem pouti není jen vyplnit volný čas a bavit se, ale také se zastavit na kulturně a duchovně bohatém místě a zamyslet se nad svým každodenním konáním, pohlédnout na přítomnost v kontextu kulturního dědictví. Proto je pouť vždy zahájena skutečným pěším putováním do Pekařova z nedalekých Velkých Losin. 

Samotný program poutě v Pekařově je vždy sestavován v podobném duchu: zveme lidové řemeslníky, pořádáme divadelní představení, která čerpají z lidového barokního a středověkého divadla, prezentujeme regionální dějiny ukázkou místních krojů a odbornými přednáškami. Při příležitosti pouti jsme letos vydali informační brožuru „Obrázky z Pekařova“ a sérii čtyř pohlednic Pekařova. Publikace na svých 76 stranách zachycuje historii a současnost obce Pekařov, kaple Nanebevzetí Panny Marie a výroby varhan a flašinetů ve firmě Franz Kolb & Söhne. 

Letošní pátá pouť se soustředila na dva významné body. Od loňska je Pekařovská pouť spojována také s flašinetáři, neboť v Pekařově do 2. světové války existovala po desetiletí světoznámá flašinetářská a varhanářská manufaktura Franz Kolb & Söhne, která je i přes svou tehdejší proslulost dnes více méně neznámou firmou. Setkáváním dnešních flašinetářů v Pekařově chceme oživit historii zdejší výroby flašinetů a přiblížit ji současným obyvatelům i návštěvníkům údolí Desné. 

Druhým významným letošním tématem bylo požehnání oltáři pekařovské kaple. Po pěti letech se podařilo zcela opravit interiér pekařovské kaple a uvést ho do stavu, ve kterém byl po 2. světové válce. Slavnostní mši svaté, při které žehnal oltáři olomoucký biskup Mons. Josef Hrdlička a kanovník Mons. Anton Otte, byli přítomni potomci původních obyvatel Pekařova (mezi nimi i potomek rodu pekařovských výrobců flašinetů a varhan pan Rudolf Kolb). Došlo tedy k unikátnímu setkání původních a současných obyvatel údolí Desné. Došlo k setkání kultur, byť jen k symbolickému, které po staletí žili ve vzájemné symbióze, ve 20. století však silně narušené. Význam Pekařovské poutě je tedy i nadnárodní, neboť tato akce přispívá k česko-německému dialogu a vyrovnání se se společnou, ale nejednoduchou historií obou národů. 

Pekařovská pouť se snaží upozornit na hodnoty kulturního dědictví, které nám zde zanechali původní obyvatelé. Na tyto hodnoty se po 2. světové válce nepodařilo navázat a díky tomu jsou ohrožené zapomenutím. Odrazem této skutečnosti je celkový kulturně - duchovní stav regionu. Proto je pro nás povzbuzením, že nacházíme stále větší okruh veřejnosti, která má zájem na zachování kulturního a duchovního odkazu dřívějších dob.

Wiederherstellung des Kulturerbes im Teßtal, Bürgervereinigung zur Rettung bedrohten und wertvoller Bauten, von Traditionen und geistiger Kultur im Teßtal.

Powered by Drupal, einem Open-Source Content-Management-System.