Jak se v Pekařově narodila hudba - výstava flašinetů, VM Šumperk do 16.2.

Výstava, která byla otevřena vernisáží dne 10.12.2013 v 17 hodin v Hollarově galerii ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, představuje historii pekařovské rodiny Kolbů a jejich výroby flašinetů. Dílnu založil Franz Kolb v roce 1864 a tak v roce 2014 uplyne již 150 let od jejího vzniku.

A jak řekl na vernisáži výstavy Petr Nekuža z Technického muzea v Brně „Tak velký počet flašinetů, který se zde po více než 70 letech sešel, je opravdovým unikátem hodným zapsání do Guinessovy knihy rekordů“.

                                               

Výstava prezentuje sbírky flašinetů Vlastivědného muzea v Šumperku, flašinetu z majetku občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné a zápůjčky z moravských a českých muzeí (Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Prostějov a Rožnov pod Radhoštěm), které pekařovské flašinety vlastní. Jsou zde představeny flašinety malé jazýčkové „žebrácké“, ale i velké píšťalové nádherně zdobené hrací stroje z různého období fungování dílny F.Kolba v Pekařově. Historie rodiny je dokumentována na posterech doplněných dobovými fotografiemi.

 

V tomto domě v horní části Pekařova vyráběl Franz Kolb v letech 1864-1945 např. velké a malé píšťalové flašinety.

   

                                

 

                                

A takto probíhalo zahájení výstavy a takovéto umělecké skvosty můžete na výstavě spatřit.

        

Přiložené soubory: 

Wiederherstellung des Kulturerbes im Teßtal, Bürgervereinigung zur Rettung bedrohten und wertvoller Bauten, von Traditionen und geistiger Kultur im Teßtal.

Powered by Drupal, einem Open-Source Content-Management-System.