Pekařovská pouť 2009

To ráno bylo jak vystřižené z reklamy na prázdninové počasí. Bílá renesanční věž sv. Jana Křtitele vévodila Losinám a po skončení mše svaté pod ní prošli poutníci směřující od fary přes louky a pastviny na zelených stráních do hájů a lesů na kopcích, aby vystoupali až do Pekařova. Po chvíli ztišení v kapli p. Milan Palkovič poprvé rozezněl nový zvon jménem „Maria“. A prosluněným prostorem se nesla velebná melodie „Madono, dobrá Madono…“.

Po příchodu poutníků byla slavnostně zahájena 6. Pekařovská pouť. V osadě, kde před lety stávala slavná dílna na výrobu varhan a flašinetů Franz Kolb & Söhne, se rozezněly kolovrátky, staré i nové, ze všech koutů zemí českých i moravských. Ty pak vystřídaly tóny cimbálové muziky Dúbrava a ukázka lidových krojů Podesní, ale poté, co na parket vpadl taneční folklórní soubor Vycpálkovci, ocitli se místní krojovaní v drtivé menšině.

Tak se zpívalo a  tančilo, ale také jedlo a pilo, vůně klobás a pečeného masa se mísila s medově perníkovou i sladkou koláčovou. Nejenom burčák tekl proudem, jarmark na horním konci tepal životem, počínaje tepáním kováře, ale i sklo a krajky keramika, pohlednice i batika, šperky sýry koření, mýdla hračky zmrzlení, smalty háčky kolovrat, vatou se pak upatlat… Za potokem si děti na skautské pouti užívali hravé disciplíny a opodál kráčeli koně a svezli každého, kdo chtěl.

A ještě o kousek dál, na malebném návrší „vysoko nad krajinou, blízko k nebi a přece ještě na zemi“, se odpoledne sešli poutníci. Stáli nad základy bývalé Hilbertovy kapličky Panny Marie Lurdské, která sice zmizela mezi maliním a býlím, ale místní na ni nezapomněli. A pak se podařilo sehnat grant a s přispěním obce Jindřichov i brigádnickou pomocí dnešních obyvatel by se měla napřesrok obnovená kaple vysvětit. Šedé kameny porostlé lišejníkem byly požehnány a všichni se vydali dolů po loukách mezi kolovrátky a podél potoka ke kapli Nanebevzetí Panny Marie.

Kaple, která celý den nabízela návštěvníkům filmy, záběry a rozhovory z minulých poutí a let obnovy a také zamyšlení nad výstavou fotografií z Podesní, praskala ve svých opravených švech. Mši celebroval vicerektor Olomouckého teologického semináře P. Jiří Kupka a spolu s losinským farářem P. Milanem Palkovičem vysvětili nový zvon, který byl vyroben podle návrhu ak. sochaře Otmara Olivy. Mariánské písně vítaly zvon „Maria“ ve svém domovském svatostánku a kaplí se nesl jeho mosazný tón i slova P. Kupky o tom, že „Bůh skrze nás činí zázraky…“ A ta velká slova se naplnila tady v malé kapli, kam ještě před pár lety nahlíželo nebe propadlým stropem.

Celou pouť zakončilo veselé vyhrávání kolovrátků před kaplí a pro ty, kteří vydrželi až do soumraku zněl cimbál, husličky…

Děkujeme všem, kteří se podíleli na tom, že se pouť vydařila a všechny spokojené návštěvníky zveme zase napřesrok. Až se tu zas roztočí kliky flašinetů, zavlají barevné mašle ve vlasech tanečnic a slavné vyzvánění ohlásí, že kaple Nanebevzetí Panny Marie bude znovu vysvěcena.

 

 

za občanské sdružení

Obnova kulturního dědictví údolí Desné

Filoména.Č.

 

 

 

Přiložené soubory: 
application/pdf ikonaplakat09.pdf (737.47 KB)
application/zip ikonaFoto z pouti (14.25 MB)

            Obnova kulturního dědictví údolí Desné, zapsaný spolek pro záchranu ohrožených a cenných staveb, tradic a duchovní kultury v údolí Desné.                                Děkujeme Svazku obcí údolí Desné, obcím JindřichovNový Malín, Petrov nad Desnou, RapotínRejchartice, SobotínVelké Losiny a Vikýřovice za dlouhodobou morální a finanční podporu našich projektů! Za podporu děkujeme také současným i minulým obyvatelům Podesní.

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému